Wybory [2017] [PP]
W plikach tekstowych uczniowie.txt, glosy.txt oraz kandydaci.txt zapisano wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Uczniowskiego pewnego liceum. Pierwszy wiersz każdego z plików jest wierszem nagłówkowym, poszczególne informacje w każdym wierszu rozdzielone są znakami tabulacji.
Plik o nazwie uczniowie.txt zawiera 2100 wierszy z informacjami dotyczącymi wszystkich uczniów szkoły. W każdym wierszu znajdują się: identyfikator ucznia (id_ucznia), imię (imie), nazwisko (nazwisko) oraz oznaczenie klasy (klasa) i rok nauki ucznia (rok_nauki).
Przykład:
id_ucznia imie nazwisko klasa rok_nauki
1600 Mateusz Zgid A 3
1601 Teresa Budzisz A 3
1602 Klaudia Antczak A 3
W pliku glosy.txt, w każdym z 4100 wierszy, zapisane są: identyfikator głosu (id_glosu), identyfikator głosującego ucznia (id_ucznia), identyfikator kandydata, na którego oddano ten głos (id_kandydata).
Przykład:
id_glosu id_ucznia id_kandydata
1 1739 67
2 1639 16
3 1746 11
4 1613 77
Uwaga: jeden uczeń mógł głosować na kilku kandydatów.
W pliku kandydaci.txt zapisano 78 wierszy z informacjami o kandydatach do Parlamentu Uczniowskiego: identyfikator kandydata (id_kandydata), imię (imie), nazwisko (nazwisko).
Przykład:
id_kandydata imie nazwisko
1 Faustyn Augustowski
2 Karolina Adamczyk
3 Milena Karwik
Wykorzystaj dane zawarte w plikach oraz dostępne narzędzia informatyczne i wykonaj poniższe zadania. Odpowiedzi zapisz w pliku wyniki6.txt, a każdą odpowiedź poprzedź numerem odpowiedniego zadania.
Zadanie 6.1 (0–2)
Imiona wszystkich dziewcząt w zestawieniu kończą się literą „a”, natomiast imiona chłopców nie kończą się literą „a”. Podaj ile dziewcząt i ilu chłopców jest uczniami szkoły, w której przeprowadzono wybory.
Zadanie 6.2 (0–3)
Prezydium Parlamentu Uczniowskiego (w skrócie: PPU) składa się z 10 osób, które uzyskały największą liczbę głosów. Podaj skład PPU – dla każdej osoby podaj imię, nazwisko oraz uzyskaną liczbę głosów. Zestawienie posortuj nierosnąco ze względu na liczbę uzyskanych
głosów.
Zadanie 6.3 (0–2)
Podaj, ilu uczniów nie wzięło udziału w wyborach (nie oddało żadnego głosu).
Zadanie 6.4 (0–3)
Dla każdego rocznika (rok_nauki) podaj średnią liczbę głosów oddanych przez uczniów jednej klasy tego rocznika. Wyniki podaj zaokrąglone do dwóch miejsc po przecinku.
Do pobrania: