PHP: Składnia
Czym jest PHP
PHP – jest interpetowanym skryptowym językiem programowania wykonywanym po stronie serwera. W przeciwieństwie do języków kompilowanych, nie jest tu generowany wynikowy plik po działaniu kompilatora, jak na przykład w językach z rodziny C, plik jest natomiast podobnie jak JAVA interpretowany w locie, a jego wynik wyświetlany na ekran.
W przypadku napotkania błędów w kodzie, wyświetlony zostanie wynik działania całej poprawnej części kodu, aż do momentu napotkania pierwszego błędu. Informacja o błędzie domyślnie zostanie wyświetlona na ekranie, wraz z podaniem kodu błędu, jego opisu i miejsca w którym się znajduje (nazwa pliku, numer linii).
Implementacja PHP wraz z serwerem WWW Apache i serwerem baz danych SQL określana jest jako AMP, dla środowiska okienkowego WAMP, dla Linuksowego LAMP.
Osadzanie kodu PHP
Kod napisany w języku PHP umieszczamy w plikach o rozszerzeniu .php. Głównym plikiem strony internetowej, który domyślnie zostanie otwarty jako jej korzeń (element główny), to podobnie jak w języku HTML plik o nazwie index, czyli index.php.
Sam kod umieszczamy pomiędzy znacznikami: otwierającym <?php oraz zamykającym ?>.
Przykładowy kod wyświetlający na ekran tradycyjne Witaj Świecie!
<?php echo "Witaj Świecie!"; // w tej linii znalazło się nasze wypisanie tekstu na ekran ?>
Poza znacznikami obejmującymi kod php wykorzystaliśmy polecenie echo, które wypisuje umieszczoną po nim treść na ekran. Treścią może być, podobnie jak wyżej, umieszczony pomiędzy cudzysłowami ciąg znaków, bądź np. wartość zmiennej.
Każda instrukcja, a z taką właśnie mieliśmy do czynienia, podobnie jak zdanie kropką, zakończona jest średnikiem (;).
Przy okazji zastosowaliśmy, znajdujący się za symbolem //, komentarz. Jest to część kodu, która nie jest interpretowana, nie jest wykonywana czy wyświetlana na ekran, ma ona służyć programiście, do zapisu informacji o danym fragmencie kodu.
Mamy dwa rodzaje komentarzy:
- jednoliniowy //
- wieloliniowy: znacznik rozpoczynający komentarz /*, znacznik zamykający komentarz */
Zmienne
Zmienna jest kontenerkiem, miejscem w pamięci, w którym zamierzamy przechowywać bądź przechowujemy jakąś wartość.
Nazwy zmiennych w języku PHP poprzedzone są symbolem $.
Deklaracja zmiennej – jest momentem jej utworzenia, w języku PHP odbywa się w sposób niejawny, w momencie pierwszego wystąpienia danej zmiennej.
Definicja zmiennej – jest deklaracją z jednoczesnym przypisaniem zmiennej wartości.
Nazwa zmiennej poprzedzona symbolem $ nie może rozpoczynać się od cyfry, nie może zawierać spacji, jest CASE SENSITIVE, czyli zmienne, których nazwa jest taka sama, ale składa się z liter różnej wielkości, to różne zmienne.
$test // prawidłowa nazwa zmiennej $2test // nieprawidłowa nazwa zmiennej $_test // prawidłowa zmienna $te_st // prawidłowa zmienna $te st // błąd
Zmiana typu zmiennej
Przypisanie typu zmiennej następuje w momencie nadania jej wartości bądź jej zmiany.
I tak poniższa instrukcja spowoduje powstanie zmiennej całkowitoliczbowej (integer):
$test = 5;
Zaobserwujmy zmianę typu zmiennej na poniższym przykładzie:
$test = 5; // zmienna całkowita $test += 1.5; // liczba zmiennoprzecinkowa, wartość 6,5 $test = "5"; // ASCII 53 $test++; // ASCII 54, "6" $test += 1; // całkowita, wartość 7 $test = 5 + "7 cudów świata"; // całkowita, wartość 12
Zmiany typu zmiennej możemy również dokonać dzięki wykorzystaniu operatora rzutowania typu: (rodzaj typu zmiennej).
$test = 10; // liczba całkowita $test2 = (float)$test; // liczba zmiennoprzecinkowa
Rzutowania można dokonać za pomocą następujących operatorów:
- (int), (integer) – liczba całkowita
- (float), (double), (real) – liczba zmiennoprzecinkowa
- (string) – ciąg znaków
- (array) – tablica
- (object) – obiekt